Upravit stránku

Na veletrhu MSPO v polských Kielcích konaném minulý týden podepsali zástupci polské společnosti H. CEGIELSKI-POZNAŃ (HCP) a holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) memorandum o spolupráci na projektu nové generace užitkových elektromobilů. 

Minulý týden přeloučská automobilka AVIA MOTORS představila nový model AVIA INITIA řady D Euro VI, a tím po čtyřech letech obnovila výrobu užitkových nákladních automobilů. Tato skutečnost podtrhuje význam podpisu smlouvy mezi holdingem CZECHOSLOVAK GROUP a polskou společností H. CEGIELSKI-POZNAŃ na veletrhu MSPO v Kielcích o spolupráci na projektu užitkových elektromobilů pro přepravu několikatunových nákladů v městských aglomeracích. V době zvyšování ekologických požadavků a nákladní dopravu je česko-polská spolupráce v této oblasti logickým krokem.

Společnost H. CEGIELSKI-POZNAŃ se ve svém rozvojovém programu už tradičně orientuje i na vývoj a výrobu elektromotorů pro automobilovou i železniční dopravu. Pro nový česko-polský projekt H. CEGIELSKI-POZNAŃ vyvine elektrickou pohonnou jednotku, automobilka AVIA MOTORS poskytne podvozkovou platformu. Není bez zajímavosti, že už v minulosti vznikaly elektromobily využívající podvozek i kabiny AVIA, které si našly zákazníky i na náročných západních trzích.

Vývoj nového elektromobilu je dalším strategickým záměrem spolupráce firem českého holdingu s polským výrobcem. Počátkem rozšiřující se spolupráce byl podpis smlouvy mezi zástupci TATRA DEFENCE VEHICLE (patřící do CSG) a H. CEGIELSKI-POZNAŃ na letošním veletrhu IDET o společném vývoji a výrobě vozidel s podvozkem v konfiguraci 4x4 pro vojenské aplikace. Spolupráce CSG a HCP však tímto nekončí. Do budoucna se má stát modelovým příkladem kooperace průmyslové výroby v rámci zemí Visegrádské čtyřky (V4), už nyní oba subjekty do spolupráce zapojují podniky z Česka, Polska a Slovenska.