Upravit stránku

Od letadel k nákladním vozidlům – ve stopách značky

AVIA je česká společnost, která byla založena již v roce 1919. Firma byla původně výrobcem úspěšných letadel a leteckých motorů. Letecká výroba je známa svojí vysokou náročností na technickou dokonalost a kvalitu a preciznost provedení – a to je DNA, na kterém staví i současná AVIA.

AVIA začala být v automobilovém průmyslu aktivní v poválečném období. Kromě nákladních vozů společnost vyráběla dokonce obrněné transportéry pro armádu. Rozhodujícím milníkem byl však podpis licenční smlouvy s francouzskou firmou SAVIEM o výrobě velmi úspěšných lehkých nákladních automobilů pod značkou AVIA. Vysoká kvalita výroby, jež je tradiční pro AVII, měla hlavní zásluhu na jejich úspěchu, nejenom v zemích dřívější RVHP, ale také na vyspělejších trzích Západní Evropy a Severní Afriky. Například v průběhu pěti let od roku 1982 bylo jen do Alžírska exportováno více než 13.000 těchto vozidel. Díky své jednoduché a robustní stavbě byly tyto vozy i ideálním objektem pro místní montáž v Maroku a v Egyptě, kde byly montovány z dodávek v rozloženém stavu, tzv. CKD sad.

V porevolučním období došlo několikrát ke změně majitele společnosti, od roku 2016 se stala AVIA součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), který letňanskou automobilku koupil od indické společnosti Ashok Leyland Motors. Předmětem akvizice byl letňanský podnik a práva ke slavné české značce, která v roce 2019 oslaví 100 let existence.

I v budoucnosti bude AVIA nabízet širokou paletu verzí vozů. Tedy například i s dvoukabinou, kterou představila na autosalonu v Hannoveru již v roce 2012 nebo s pohonem všech kol.

V roce 2017 se AVIA stěhuje do nových výrobních prostor v Přelouči a za účelem obnovení výroby rozšiřuje řady svých zaměstnanců. Žádané jsou zejména profese jako jsou konstruktéři, technologové a pracovníci finální montáže.

Věříme, že se nám podaří vrátit značku AVIA na silnice po celém světě.